Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/130065/virtual/www/domains/porovnani-pujcek.eu/wp-content/themes/mts_interactive/options/php-po/php-po.php on line 185
Ceny ropy v roce 2018 stoupají, zatímco zlato zůstává v útlumu |

Ceny ropy v roce 2018 stoupají, zatímco zlato zůstává v útlumu

Ceny ropy a zlata se v první polovině roku 2018 vydaly odlišnými cestami. Zatímco ceny ropy rostly, ceny zlata se kvůli kombinaci faktorů potýkaly s těžkostmi vlivem dolaru, který se dostal do popředí. Do budoucna by měl být průběh stejný, protože dolar si pravděpodobně udrží svoji pozici kvůli pokračující normalizaci sazeb ze strany Fedu a úvahám ECB o stávajících podnětech.

Zlato a ropa se vrací

Rok 2018 nebyl pro zlato zrovna dobrý, a to i přes jeho slušný podíl na geopolitickém riziku, kterému se nepodařilo udržet žlutý kov nad vodou. Během roku 2018 svět odvrátil jaderné zkoušky, pro jejichž zastavení se Kim Jong Un rozhodl po provedení několika testování jaderných hlavic, s čímž by měl přijít na jednání s Jižní Koreou. Zájem o zlato oslabily také pokračující politické problémy v USA související s probíhajícími soudními bitvami prezidenta Trumpa se zvláštním radou Robertem Muellerem. Situaci obchodníkům se zlatem komplikuje skutečnost, že je jeho cena stanovena v amerických dolarech. Kvůli silnějšímu dolaru je cena zlata v ostatních měnách vyšší, což znamená, že se cena žlutého kovu musí držet níž, aby v ostatních měnách oproti americkému dolaru zůstala na stejné hodnotě. Oproti rychlému nárůstu v závěru roku 2017 došlo u zlata začátkem roku 2018 jen k mírnému nárůstu o méně než 1%.

_sdf

Ceny ropy, jejichž vývoj můžete sledovat na iFOREX, mají za sebou odlišnou cestu, jelikož v tomto případě jsou zde zájmy, které do jisté míry ovlivňují trh a chtějí vidět cenu stoupat. Saúdská Arábie potřebuje vyšší ceny ropy, protože její sociální ekonomická struktura je na vyšších cenách ropy závislá. Studie ukazují, že si Saúdské Arábie dala za cíl 80 dolarů za barel a pro jeho splnění snižuje produkci a vývoz. Nejen, že OPEC snížil produkci ve snaze vyvážit ropné trhy, ale Saúdská Arábie navíc omezila vývozy do Spojených států.

Část z produkce, která byla ze strany OPECu eliminována, byla způsobena nárůstem produkce v USA, zejména produkce břidlicové ropy. V současné době USA produkuje více než 10,6 milionů barelů denně a jejím cílem je zvýšit produkci na více než 11 milionů barelů denně.  Jelikož je USA největším spotřebitelem ropy, zejména ve formě benzínu, kdy v letní jízdní sezóně dochází ke zvýšení na více než 10 milionů barelů denně, netlačí regulátoři na nižší ceny, protože americké ropné společnosti a jejich zaměstnanci z vyšších cen ropy profitují.

Ceny ropy v roce 2018 vzrostly o více než 10 dolarů za barel, což představuje nárůst o více než 16%. Termínová struktura ropy je v backwardation, což znamená, že jsou běžné ceny obchodovány pod očekávanou spotovou cenou v době platnosti kontraktu. To motivuje rafinerie k okamžitému použití ropy, protože skladování by mohlo vést k poklesu její budoucí hodnoty.

_______DAsfsfs

Shrnutí

Dolar hrál při poklesu ceny komodit výraznou roli. Ceny zlata, navzdory očekáváním rostoucí inflace, byly omezeny kvůli silnějšímu dolaru. Naproti tomu ropa sice čelí podobným tlakům, ale silná poptávka a pokles nabídky společně s geopolitickými událostmi pomohly v roce 2018 k nárůstu ceny ropy o více než 16%.